شماره تماس : 09356788790

برای بالا بردن رتبه الکسا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برای بالا بردن رتبه الکسا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

در نوشتار پیشین گفتیم که الکسارنک یا رتبه‌ی الکسا چیست و چه اهمیتی دارد. اگر با چیستی الکسا رنک آشنا نیستید می‌توانید ابتدا آن مقاله را مطالعه کنید و سپس در این نوشتار با راه‌های بالا بردن رتبه الکسا آشنا شوید، اگر هم از پیش می‌دانید که رتبه الکسا چیست و به‌دنبال بالا بردن آن هستید می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه می‌آیند بهره بگیرید.

رتبه الکسا

روش‌های بالا بردن رتبه الکسا | بهبود الکسارنک

در نظر داشته باشید که رتبه‌ی الکسا باوجودی‌که روی سئو تأثیر ندارد، می‌تواند روی ذهنیتی که وب‌سایت‌های دیگر، وب‌مسترها و دیجیتال‌مارکترها از وب‌سایت شما پیدا می‌کنند مؤثر باشد. افزون بر این، تبلیغ‌دهندگان عموماً رتبه الکسای سایتی که قرار است به آن سفارش تبلیغ ارائه دهند را در نظر می‌گیرند و بنابراین می‌توان گفت که رتبه الکسا سایت رابطه‌ی مستقیم با میزان درآمدی که از راه تبلیغ در سایت دریافت خواهید کرد دارد و بنابراین نباید آن را نادیده بگیرید.
نکته‌ی دیگر آن که بر طبق اعلام خود سایت شرکت الکسا، این شرکت از الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای تخمین بازدیدکنندگان یک وب‌سایت بهره می‌برد و ربات‌هایی دارد که تلاش‌شان جلوگیری از شمردن بازدیدهای جعلی است. وب‌سایت الکسا اعلام کرده که از دو شاخص «بازدیدکنندگان روزانه» و «تعداد بازدید صفحات» استفاده می‌کند. الکسا این دو شاخص را به‌صورت میانگین روزانه در سه‌ماهه‌ی قبلی در نظر می‌گیرد و سپس سایت‌ها را بر اساس آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند. پس در واقع می‌توان گفت برای آن که رتبه الکسا بهبود یابد باید تعداد بازدیدکنندگان و تعداد بازدیدهایی که بازدیدکنندگان در سایت انجام می‌دهند را افزایش داد.
با این مقدمه، برای بالا بردن الکسا رنک یا بهبود رتبه الکسا می‌توانید کارهای زیر انجام دهید:

1- محتوای باکیفیت تولید کنید

چنان‌که احتمالاً می‌دانید، «محتوا» عنصر اصلی هر وب‌سایت است. محتوایی که تولید می‌کنید هم باید از لحاظ کیفی در سطح بالایی باشد و هم آن که اصول سئو در آن رعایت شده‌باشند. در واقع محتوا باید هم بتواند مخاطبان و کاربران را راضی کند و هم موتورهای جست‌وجو را.
توضیح آن که محتوایی که از لحاظ اطلاعات در سطح مناسبی باشد می‌تواند کاربران و مطالعه‌کنندگان محتوا را راضی کند و همچنین اگر سئوشده باشد می‌تواند موتورهای جست‌وجو را راضی کند. محتوای سئوشده موجب می‌شود که موتورهای جست‌وجو کاربران و بازدیدکنندگان بیشتری را روانه‌ی وب‌سایت شما کنند و محتوای با کیفیت می‌تواند کاربران یا بازدیدکنندگان را ترغیب کند که سایر صفحات و محتواهای وب‌سایت‌تان را مطالعه کنند. به این ترتیب هم می‌توانید بر تعداد بازدیدکنندگان بیفزایید و هم بازدید صفحات را افزایش دهید و بنابراین موجبات بهبود رتبه الکسا را فراهم آورید.

2- تولبار الکسا را نصب کنید

نصب تولبار الکسا یکی دیگر از راه‌های بالا بردن رتبه الکسا است، چراکه موجب می‌شود تمامی بازدیدهای شما از وب‌سایت در تعیین رتبه الکسا محاسبه شود.
در تولبار الکسا هم می‌توانید رتبه‌ی وب‌سایت را ببینید، هم میزان تخمینی سرعت سایت، هم سایت‌های مشابه و رقیب و هم میان‌بری برای دسترسی به اطلاعات پایه‌ای رفتار کاربران از جمله تعداد کاربران، مدت‌زمان ماندن آن‌ها در وب‌سایت و موارد این قبیل.

3- از کلیدواژه‌های پرسرچ استفاده کنید

سعی کنید از کلیدواژه‌هایی که بازدیدکنندگان به‎میزان بیشتری آن‌ها را به‌کار می‌گیرند استفاده کنید. بدیهی است که اگر بتوانید محتواهایی پیرامون آن کلیدواژه‌ها تولید کنید و محتواها بتوانند در موتورهای جست‌وجو به رتبه‌های بالا برسند، ترافیک ورودی وب‌سایت افزایش یافته و رتبه الکسا بهبود می‌یابد.
برای یافتن کلیدواژه‌ها یا کلمات کلیدی مناسب می‌توانید از ابزارهای مختلفی که برای این کار وجود دارند بهره ببرید از جمله گوگل ترند، گوگل‌کیورد پلنر، کی‌دبلیو فایندر (KW Finder) و ...

4- از شبکه‌های اجتماعی بهره بگیرید

اگر قرار باشد بازدیدکنندگان وب‌سایت‌تان را برای بالا بردن رتبه الکسا افزایش دهید، باید از هر ابزاری استفاده کنید. یکی از بهترین ابزارهایی که در این بین به کار می‌آید شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام، توییتر و لینکدین است. در این شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و به‌تدریج فالوور جمع کنید.
رفته‌رفته وقتی تعداد فالوورها افزایش یافت، می‌توانید برخی از مطالب وب‌سایت‌تان را به‌صورت ناقص در آن‌ها پست کنید و از بازدیدکنندگان بخواهید که برای مطالعه‌ی ادامه‌ی نوشتار به وب‌سایت‌تان مراجعه کنند. به این ترتیب بازدیدکننده‌های وب‌سایت افزایش می‌یابند و به بهبود رتبه الکسا کمک می‌کنید.

5- از بک‌لینک‌های با کیفیت استفاده کنید

بک‌لینک نقش مهمی در سئو خارجی دارد و می‌تواند اعتبار صفحات سایت را نزد گوگل افزایش دهد. وقتی یک یا چند صفحه از وب‌سایت توسط سایت‌هایی دیگر لینک داده می‌شوند، گوگل می‌فهمد که آن صفحات ارزش بالایی دارند و بنابراین به‌هنگام نمایش نتایج در موتور جست‌وجو آن‌ها را در رتبه‌های بالاتری قرار می‌دهد و بنابراین بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت می‌شوند.
اما بک لینک از طریق دیگری نیز می‌تواند ترافیک سایت را افزایش دهد. اگر بک‌لینک در سایتی پربازدید باشد، ممکن است درصدی از بازدیدکنندگان آن سایت روی لینک کلیک کنند و مستقیم وارد وب‌سایت شما شوند و به این ترتیب تعداد بازدیدکنندگان سایت‌تان افزایش می‌یابد.
در نظر داشته باشید که بک‌لینک در حال حاضر محدودیت‌های زیادی دارد. در سال‌های قبل گوگل هر لینک خارجی را یک بک‌لینک مفید در نظر می‌گرفت، اما در حال حاضر بک‌لینک‌ها به دو بخش «بد» و «خوب» تقسیم می‌شوند. به‌طور خلاصه بک‌لینکی خوب است که از سایتی پربازدید، مرتبط، در وسط متن و روی کلمه‌ای مشخص و مرتبط گرفته شود و نه در هر سایت یا هر وبلاگ متفرقه‌ای.

6- سئو داخلی را بهبود بخشید

سئو داخلی فقط سئوی محتواها نیست، بلکه قالب سایت، هدر سایت و موارد این قبل نیز باید از لحاظ سئو در وضعیتی مناسب باشند. سعی کنید قالبی حرفه‌ای و سئو شده را روی سایت نصب کنید. همچنین بهتر است یک متخصص سئو هرچندوقت‌یکبار وضعیت کلی سایت را از لحاظ سئو بررسی کرده و درصورت لزوم ایرادهای آن را برطرف کند.

7- رقیبان‌تان را آنالیز کنید

رتبه الکسای هر سایت در قیاس با سایت‌های دیگر است، بنابراین برای افزایش رتبه الکسا باید رقبا به‌خوبی تحلیل و آنالیز شوند. هر روز یا حداقل هر هفته استراتژی محتوای رقبا را بررسی کنید. همچنین ببینید در کدام کلمات کلیدی از شما جلوتر هستند و چه کارهایی می‌توانید انجام دهید که رقابت را در آن کلمات کلیدی از آن‌ها ببرید.

8- از تبلیغات کلیکی استفاده کنید

می‌توانید از گوگل‌ادز برای افزایش ترافیک بهره ببرید. گوگل‌ادز پلتفرمی است که به‌واسطه‌ی آن می‌توانید چند کلمه کلیدی را تعیین کنید و بخواهید که هر زمان آن کلمات در موتور جست‌وجوی گوگل سرچ شدند، وب‌سایت شما در بالا یا پایین صفحه‌ی اول با علامت AD نمایش داده شود. هر کاربر که روی لینک وب‌سایت شما کلیک کند، باید بابت آن به گوگل پول پرداخت کنید.
جز این می‌توانید وب‌سایت‌تان را در پلتفرم‌های فارسی تبلیغ کنید. در حال حاضر چندین پلتفرم تبلیغات کلیکی فارسی وجود دارند که تبلیغ مطالب شما را در چند هزار سایت نمایش می‌دهند و بنابراین ترافیک ورودی سایت‌تان را افزایش می‌دهند و همین افزایش ترافیک ورودی می‌تواند موجب بهبود الکسا رنک شود.