شماره تماس : 09356788790

رتبه الکسا چیست و تا چه حد اهمیت دارد؟

رتبه الکسا چیست و تا چه حد اهمیت دارد؟

رتبه الکسا یا الکسا رنک چیست؟ چه اهمیتی در تعیین جایگاه صفحات سایت در جستجوی گوگل دارد؟ چه‌کارهایی می‌توان برای افزایش رتبه الکسا انجام داد؟
پرسش‌های پیرامون الکسا زیاد اند، اما به‌جرأت می‌توان گفت که سه پرسش فوق رایج‌ترین پرسش‌هایی هستند که در مورد الکسا وجود دارند. بیایید با هم ببینیم الکسا چیست و آیا اصلاً در تعیین جایگاه سایت در نزد گوگل اهمیتی دارد یا خیر؟

الکسا چیست؟

الکسا شرکتی‌ست که به تحلیل و گردآوری آمار مربوط به سایت‌های مختلف می‌پردازد و با درنظرگرفتن المان‌ها و شاخص‌های متعدد سایت‌ها و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر رتبه‌هایی برای وب‌سایت‌ها در نظر می‌گیرد. در واقع رتبه‌ی هر وب‌سایت در قیاس با وب‌سایت‌های دیگر است. هرچه رتبه‌ی یک سایت پایین‌تر باشد، جایگاه بهتری دارد. یعنی سایتی که از رنک الکسای 20 برخوردار است جایگاه بهتری نسبت به سایتی که از رنک الکسای 500 برخوردار است دارد.
الکسا هم رتبه‌ی جهانی را تعیین می‌کند و هم رتبه‌ی کشوری را. در حال حاضر سایت گوگل هم در ایران و هم در جهان در رتبه‌ی اول الکسا قرار دارد.
در سایت خود الکسا برای تعریف الکسا این‌گونه آمده است:
الکسارنک مقیاس و معیار محبوبیت یک وب‌سایت است. الکسارنک میلیون‌ها سایت را بر اساس محبوبیت‌شان رتبه‌بندی می‌کند. در واقع الکسارنک نحوه‌ی عملکرد یک وب‌سایت را می‌سنجد و رتبه‌ی آن را نسبت به سایر وب‌سایت‌ها تعیین و اعلام می‌کند.
البته شرکت الکسا فقط همین کار را انجام نمی‌دهد، این شرکت در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات سئو و تحلیل آماری وب‌سایت‌های کوچک و بزرگ است.
الکسا شرکتی تازه‌کار هم نیست، بلکه حدود 24 سال پیش – درست در سال 1996 – توسط «گیلیات» و «کیل» بنیان نهاده‌شده‌است. این شرکت در ابتدا با این نیت که وب‌سایت‌ها را به کاربران معرفی کند، کارش را آغاز کرد، آن هم زمانی که هنوز موتور جست‌وجوی گوگل راه‌اندازی نشده بود.
الکسا در حال حاضر یک نوار ابزار دارد که می‌توان آن را روی مرورگرهای مختلف از جمله کروم، موزیلا و اپرا نصب کرد و جالب آن که از همان سال 96 این شرکت از نوار ابزار برخوردار بوده‌است. نوار ابزار اولیه روی اینترنت‌اکسپلورر کار می‌کرد و نسبت به نوار ابزار کنونی بسیار ابتدایی بود، به همان شکلی که اینترنت اکسپلورر ویندوز 98 یا xp نسبت به مرورگرهای کنونی ابتدا محسوب می‌شود.
کار این نوار ابزار هم این بود که هر کس وب‌سایتی را مشاهده می‌کرد وب‌سایتی شبیه به آن را به او نشان می‌داد و به این ترتیب کاری می‌کرد که کاربران با وب‌سایت‌های بیشتری آشنا شوند. رفته‌رفته شرکت الکسا با استفاده از همین نوار ابزار و رفتار کاربران توانست به‌طور تخمینی رتبه‌ی سایت‌ها را تعیین کند. اوضاع خوب پیش می‌رفت تا آن که در سال 1999 آمازون این شرکت را خرید. اما فروش الکسا به آمازون موجب پیشرفت الکسا نشد و اوضاع به‌گونه‌ای پیش رفت که در سال 2009، یعنی 10 سال بعد، الکسا باری دیگر به‌صورت مستقل کارش را پیش گرفت و همان مسیر اولیه را با همان هدف اولیه ادامه داد، اما این بار تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر.
در حال حاضر این شرکت هم سرویس‌های غیررایگان یا همان پولی دارد و هم سرویس‌های رایگان. از سرویس‌های رایگان آن می‌توان همین رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها را معرفی کرد. با نصب تول‌بار الکسا روی مرورگر می‌توان از رتبه‌بندی تخمینی سایت‌های مختلف اطلاع پیدا کرد. به سایت الکسا هم که مراجعه کنید، می‌توانید یک سری آمار اولیه از وب‌سایت – از جمله تعداد کاربران، مدت‌زمان حضور کاربران و ... – را مشاهده کنید.
اما سرویس‌های غیررایگان این شرکت، همانطور که در بالا هم اشاره شد، شامل سئو و تحلیل آماری وب‌سایت هستند.

رتبه‌ی الکسا چیست؟

باوجود تمام کارها و سرویس‌های الکسا، آن‌چه که بیشتر برای ما ایرانی‌ها اهمیت دارد رتبه‌ی الکساست. همانطور که گفتم از ابتدا هم الکسا با همین رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها کارش را آغاز کرد و هنوز هم این کار را انجام می‌دهد. در واقع همه‌ی وب‌سایت‌هایی که وجود دارند – به‌جز وب‌سایت‌های تازه‌کار و بسیار کم‌بازدید – نزد الکسا از رتبه‌ای برخوردار هستند. بسیاری از وب‌مسترها و متخصصین بر این باور اند که این رتبه‌ی الکسا یا بسیار کم‌اهمیت است یا کلاً اهمیتی ندارد. اما اهمیت برای چه؟
اهمیت برای تعیین جایگاه گوگل. یعنی هرچه یک وب‌سایت در نزد الکسا رتبه‌ی بهتری نسبت به دیگر وب‌سایت‌ها داشته باشد، این رتبه‌ی «بهتر» هیچ تضمینی برای آن وبسایت جهت نمایش صفحات‌اش در موتور جست‌وجوی گوگل و سایر موتور جست‌وجوها فراهم نمی‌کند. اما رتبه‌ی الکسا از جهتی دیگر مهم است و آن هم این که درصدی از وب‌مسترها توجه ویژه‌ای دارند به وب‌سایت‌هایی که از الکسا رنک خوبی برخوردار هستند. در واقع در اکثر مواقع الکسا رنک مناسب می‌تواند تا حدی اعتبار یک سایت را تعیین کند.  
اما این که رتبه الکسا اهمیت ندارد با این که «رتبه الکسا نادرست است» فرق دارد. اولی تا حدی صحت دارد، اما دومی کاملاً صحت ندارد و نمی‌توان به طور کامل گفت «رتبه الکسا نادرست است». این که هنوز هم برخی فکر می‌کنند رتبه الکسا نادرست است از این واقعیت ناشی می‌شود که تا چند سال پیش الکسا رتبه‌ی سایت‌ها را بر حسب میزان کاربرانی که روی مرورگرشان تول‌بار الکسا داشتند تعیین می‌کرد.
به‌عنوان مثال اگر سایت A از روزانه 3000 بازدیدکننده برخوردار بود ولی از این 3000 بازدیدکننده فقط 100 نفر تول‌بار الکسا را نصب کرده بودند، الکسا این وب‌سایت را پایین‌تر از وب‌سایتی که مثلاً روزانه 500 بازدیدکننده داشت و از این 500 بازدیدکننده 150 نفر تول‌بار الکسا را نصب کرده بودند قرار می‌داد.
بله، آمارگیری به این سبک بسیار نادرست است، اما الکسا در حال حاضر به این روش آمارگیری نمی‌کند. در حال حاضر این شرکت از افزونه‌ها، ابزارها و داده‌های مختلف برای بررسی میزان کاربران هر سایت استفاده می‌کند و حتی از خزنده‌هایی هم برخوردار است. به این ترتیب می‌توان گفت که رتبه‌ی الکسا در سال‌های اخیر اگر خیلی دقیق نباشد، «نادرست» هم نیست.
در حال حاضر الکسا از دو شاخص برای سه‌ماهه‌ی گذشته جهت بررسی وضعیت یک سایت بهره می‌برد. یک شاخص مربوط به تعداد بازدیدکننده‌های یونیک یا منحصربه‌فرد است، یعنی تعداد بازدیدکننده‌هایی که در یک روز از وب‌سایت موردنظر بازدید کرده‌اند. شاخص دوم تعداد بازدید صفحات است.
الکسا از این دو طریق و البته با یک سری عملیات تعیین می‌کند که رتبه‌ی وب‌سایت در کشور و جهان چند است. در ضمن الکسا کشور هر وب‌سایت را با توجه به IP اکثر کاربران آن وب‌سایت تعیین می‌کند. یعنی به‌عنوان مثال اگر بیش از 70 درصد کاربران یک وب‌سایت از ایران باشند، برای رتبه‎بندی کشوری آن وب‌سایت از «کشور ایران» استفاده می‌کند.

برای افزایش رتبه وب‌سایت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

برای بهبود رتبه الکسا می‌توان یک سری کارها را انجام داد. این کارها در واقع هم به بهبود رتبه الکسا و هم به سئوی سایت کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات در این زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی مربوط به بهترین کارها برای افزایش رتبه الکسا را مطالعه کنید.