شماره تماس : 09356788790

چطور ترافیک سایت را افزایش دهیم؟ | 8 روش برای افزایش بازدید سایت

چطور ترافیک سایت را افزایش دهیم؟ | 8 روش برای افزایش بازدید سایت

هر وب‌سایتی که داشته باشید، برای هر منظوری که آن را تأسیس کرده باشید، مهم‌ترین چیزی که باید روی آن تمرکز داشته باشید افزایش بازدید سایت است. هر هدفی که داشته باشید با کیفیت و کمیت بازدیدکنندگان سایت مرتبط است؛ بنابراین باید کل تلاشی که برای وب‌سایت‌تان انجام می‌دهید در راستای افزایش بازدید سایت باشد. در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی روش‌های اثبات‌شده جهت بالا بردن ترافیک سایت پرداخته خواهد شد.

روش‌های افزایش بازدید سایت

افزایش بازدید سایت

1- محتوای با کیفیت تولید کنید

محتوا مهم‌ترین ابزار شما برای افزایش بازدید سایت است. محتوایی که تولید می‌کنید، چه محتوای متنی و چه تصویری، باید به‌حدی باکیفیت باشد که بتواند به پرسش‌های مخاطبین پاسخ دهد. باید هر کاربری که وارد سایت شد، بتواند پاسخ پرسش‌هایی که دارد را از محتوایی که برای او عرضه کرده‌اید دریافت کند.
سعی کنید محتواهای متنی‌تان کمتر از 1500 کلمه نباشند. محتواها هرچه کامل‌تر باشند، مخاطب روی خوش‌تری به آن‌ها نشان می‌دهد. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که در الگوریتم رنک‌برین گوگل، اگر مخاطب با کلمه‌کلیدی X وارد یکی از صفحات شما شود، اما محتوای آن صفحه نتواند او را راضی کند و او باری دیگر به موتور جستجو برگرد و صفحه‌ی دیگری از سایتی دیگر باز کند، رفته‌رفته لینک صفحه‌ی وب‌سایت شما از صفحه‌اول گوگل به پایین خواهد رفت.

2- محتوای سئوشده تولید کنید

مورد اول تأکید روی محتوای با کیفیت داشت، یعنی محتوایی که بتواند برای مخاطب مفید باشد و او را راضی کند، اما مورد دوم از فهرست ما درباره‌ی افزایش بازدید سایت تأکید روی محتوای سئوشده دارد، یعنی محتوایی که بتواند گوگل را راضی کند. محتوای سئوشده عناصر و ویژگی‌های زیادی دارد. برای آن‌که بتوانید یک محتوای سئوشده تولید کنید، نکات زیر را رعایت کنید:

الف| به کلمات کلیدی بسیار اهمیت دهید

اولین کاری که برای سئو کردن محتوا باید انجام دهید تحقیق در مورد کلمه یا کلمات کلیدی است. منظور از کلمات کلیدی کلماتی هستند که توسط مخاطبین شما در موتورهای جستجو وارد می‌شوند. شما به‌عنوان تولیدکننده‌ی محتوا باید در ارتباط با موضوعی که می‌خواهید در مورد آن محتوا تولید کنید کلمات کلیدی را بررسی کنید و ببینید که کدام کلمه بیش از سایر کلمات توسط مخاطبین استفاده شده و هم‌چنین شانس کدام کلمه برای بهینه کردن محتوای شما جهت رقابت با سایر رقبا بیش‌تر است. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند از Semrush گرفته تا گوگل کیورد پلنر و گوگل ترند.
پس از آن که کلمه کلیدی را انتخاب کردید، بایستی آن را اولاً حداقل یک بار در عنوان مطلب به کار ببرید. افزون بر این، کلمه کلیدی بایستی یک الی دوبار در پاراگراف اول محتوای‌تان وجود داشته باشد. برخی به‌اشتباه فکر می‌کنند که اولین کلمه‌ی متن باید کلمه‌ی کلیدی باشد، خیر ضرورتی برای این کار نیست اما ضروری است که کلمه کلیدی در پاراگراف اول وجود داشته باشد.
همچنین کلمه کلیدی بایستی در یک یا چند مورد از زیر عنوان‌های متن استفاده شده باشد. گوگل یک زیر عنوان را زمانی به عنوان زیر عنوان می‌شناسد که آن را با تگ‌های هدینگ مشخص کرده باشید. بایستی در متن‌تان از زیر عنوان استفاده کنید و زیرعنوان‌های اصلی را با تگ h2 و زیرعنوان‌های این زیرعنوان‌ها را با تگ h3 و زیر عنوان‌های زیر‌عنوان‌های زیر‌عنوان‌های‌تان را با تگ h4 مشخص کنید و تا جای امکان سعی کنید در چند تا از آن‌ها از کلمه کلیدی‌تان استفاده کنید.  
دست‌آخر آن‌که کلمات کلیدی در متن شما باید برای چند بار تکرار شوند.

ب| محتوای طولانی تولید کنید

کمیت مهم است، اما کیفیت محتوا مهم‌تر از کمیت آن است. چه بهتر که محتوای‌تان طولانی باشد اما نه طولانی‌ای پر از سخنان بیهوده و اطلاعات به درد نخور. در واقع مهم‌ترین عاملی که موجب شده گوگل میل بیش‌تری به محتواهای طولانی داشته باشد این است که این محتواها اطلاعات بیش‌تری به مخاطب می‌دهند و لذا برای مخاطب مفیدتر هستند.

ج| قسمت متا دیکریپشن را درست پر کنید

تگ توضیحات متا یا متا دیسکریپشن در درون محتوا قابل‌مشاهده نیست، اما به‌هنگام نمایش لینک محتوا در نتایج جستجو قابل‌مشاهده است و بنابراین اگر به‌خوبی نوشته شود می‌تواند موجب ترغیب کاربر جهت کلیک بر روی لینک محتوا شود. در وهله‌ی اول این توضیحات متا باید جذاب نوشته شود، در وهله‌ی دوم باید گویای محتوایی باشد که مخاطب قرار است بر روی آن کلیک کند و در وهله‌ی سوم باید حداقل یک بار کلمه کلیدی در آن به کار گرفته شود.

د| از لینک‌های داخلی و خارجی استفاده کنید

بایستی از لینک‌های داخلی و خارجی نیز استفاده کنید. برای استفاده از لینک‌های داخلی سعی کنید تا جای امکان به مقالات مرتبط و البته با کیفیت‌تر لینک دهید و هم‌چنین انکر تکستی که استفاده می‌کنید عبارتی واضح و مرتبط باشد تا خزنده‌ی جستجوگر بهتر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

ه| از تگ Alt استفاده کنید

تصاویر اولاً بایستی افزون بر باکیفیت‌بودن از حجمی مناسب برخوردار باشند و موجب افزایش حجم محتوا و نتیجتاً کاهش سرعت لود نشوند، ثانیاً باید از تگ Alt برخوردار باشند و کلمه کلیدی در این تگ Alt نیز به کار رفته باشد و ثالثاً از یک توضیح مختصر برخوردار باشند، توضیحی که در زیر تصویر به نمایش درمی‌آید.

3- بک‌لینک بگیرید

بک‌لینک لینکی است که از یک سایت یا وبلاگ به سایت یا وبلاگی دیگر غیر از خودِ همان سایت یا وبلاگ داده می‌شود. بهتر است محتواهای‌تان چنان با کیفیت باشند که سایت‌های دیگر از آن‌ها استفاده کنند و به صفحه‌ی آن محتواها لینک دهند، اما عمدتاً در ایران چنین اتفاقی نمی‌افتد و به ذکر نام وب‌سایت منبع اکتفا می‌کنند. در چنین شرایطی بد نیست که به وب‌سایتی دیگر پول دهید و از آن وب‌سایت برای وب‌سایت‌تان لینک بگیرید، اما اصلاً نباید فله‌ای لینک بخرید! گوگل در چند سال اخیر به‌شدت روی این موضوع حساس شده و ممکن است وب‌سایت‌تان  را در چنین شرایطی پنالتی کند.
می‌توان گفت که دو نوع بک‌لینک وجود دارد: بک‌لینک خوب و بک‌لینک بد.
بک‌لینک بد بک‌لینکی است که از یک وب سایت غیر مرتبط یا کم کیفیت  یا با دامین اتوریتی پایین باشد. در عوض بک‌لینک خوب بک‌لینکی است که از وب سایتی مرتبط، معتبر و با دامین اتوریتی بالا باشد. ضمناً بک‌لینک باید حتماً از نوع «فالو» باشد و نه «نوفالو».

4- از تبلیغات بنری استفاده کنید

یک بنر تبلیغاتی از وب‌سایت‌تان بسازید و آن را در وب‌سایتی پربازدید قرار دهید. مخاطبان آن وب‌سایت پربازدید با مشاهده‌ی بنر شما می‌توانند با کلیک روی آن به‌وب‌سایت شما وارد شوند. سعی کنید بنر را زیبا طراحی کنید. همچنین طراحی آن می‌بایست به‌شکلی باشد که توجه مخاطب را برانگیخته کند.

افزایش ورودی گوگل

5- از تبلیغات کلیکی بهره ببرید

استفاده از تبلیغات کلیکی روشی دیگر برای افزایش بازدید سایت یا افزایش ترافیک سایت است. گوگل ادوردز یکی از بهترین ابزارها برای پیاده‌کردن تبلیغات کلیکی است. می‌توانید چند کلمه‌کلیدی پرسرچ و مرتبط با وب‌سایت‌تان را به گوگل بدهید تا پس از جستجوی آن کلمات توسط مخاطبان، وب‌سایت شما با عبارت Ad در صفحه‌ی نخست گوگل نمایش داده شود.
در ضمن از پلتفرم‌های ایرانی تبلیغات کلیکی نیز می‌توانید بهره ببرید. این پلتفرم‌ها، تبلیغات صفحات وب‌سایت شما را در صدها وب‌سایت انجام می‌دهند. یکتانت و مدیا اد از مشهورترینِ این پلتفرم‌ها هستند.

6- پست مهمان بنویسید

برخی وب‌سایت‌ها هستند که اجازه‌ی نگارش و انتشار پست مهمان را می‌دهند. این وب‌سایت‌ها عمدتاً دامین‌اتوریتی بالایی دارند و گرفتن لینک از آن‌ها می‌تواند مفید باشد. در ضمن پستی که برای این وب‌سایت‌ها می‌نویسید معمولاً زیاد خوانده می‌شود و اگر آدرس وب‌سایت‌تان را در زیر پست بنویسید می‌توانید درصدی از خوانندگان آن پست را به وب‌سایت‌تان سوق دهید. درحال‌حاضر وب‌سایت «ویرگول» بهترین وب‌سایت ایرانی برای انتشار پست مهمان است.

7- در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید

شبکه‌های اجتماعی پرکاربر از جمله اینستاگرام، توییتر، فیس‌بوک و لینکدین مکان‌هایی عالی برای فعالیت هستند. در این شبکه‌ها که فعالیت داشته باشید اولاً می‌توانید برای وب‌سایت‌تان بک‌لینک بگیرید که این خود روی سئوی سایت تأثیر بسیار مثبت دارد، ثانیاً می‌توانید با تبلیغ مطالب وب‌سایت‌تان از کاربران شبکه‌های اجتماعی بخواهید که برای مطالعه‌ی محتواهای متنی یا مشاهده‌ی محتواهای تصویری به‌ وب‌سایت‌تان مراجعه کنند و به این ترتیب موجب افزایش بازدید سایت شوید.

8- سرعت سایت را افزایش دهید

اگر سرعت وب‌سایت‌تان پایین باشد، بسیاری از کسانی که از راه‌های مختلف وارد وب‌سایت‌تان شده‌اند، دیگر هیچ‌گاه بازنمی‌گردند و همین خود موجب کاهش بازدید سایت خواهد شد. از راه‌های مختلف نسبت به افزایش سرعت سایت اقدام کنید و به این ترتیب مانع از آن شوید که مخاطبین سایت‌تان را ترک کنند و هیچ‌زمان هم بازنگردند.

افزایش بازدید وب‌سایت

نتیجه‌گیری

تولید محتوای با کیفیت، تبلیغ در وب‌سایت‌های خارجی و البته رعایت اصول سئو داخلی و خارجی از جمله روش‌های رایج برای افزایش بازدید سایت هستند. در نظر داشته باشید که هرچه به مخاطبین‌تان احترام بگذارید، آن‌ها از شما راضی‌تر خواهند بود و رفته‌رفته بر تعدادشان افزوده خواهد شد. تولید محتوای با کیفیت، ظاهر زیبا و مدرن سایت و البته پاسخ‌دادن به پرسش‌های آن‌ها از جمله روش‌های کاربردی برای احترام به کاربران سایت هستند.