شماره تماس : 09356788790

10 تا از اشتباهات رایج سئو که باید از ارتکاب آن‌ها اجتناب کنید

10 تا از اشتباهات رایج سئو که باید از ارتکاب آن‌ها اجتناب کنید

کم نیستند کسانی که در حال حاضر در ایران خود را متخصص سئو می‌دانند، اما از میان آن‌ها فقط درصد کمی هستند که به‌راستی می‌توان «متخصص سئو» نامیدشان، باقی کسانی اند که درصد کمی از مفاهیم سئو را می‌دانند، اما ازآن‌جا‌که اعتماد به‌نفس زیادی دارند، به کار سئو مشغول می‌شوند و با اشتباهاتی که انجام می‌دهند باعث می‌شوند وب‌سایتی که روی آن کار می‌کنند نتواند در موتورهای جست‌وجو به‌اصطلاح خودی نشان دهد. در ادامه 10 تا از رایج‌ترین اشتباهات سئو در سال 2020 را مرور می‌کنیم.

رایج‌ترین اشتباهات سئو

1- انتشار محتواهای بی‌کیفیت

تعدادی از متخصصین سئو باوجودی‌ که می‌دانند «محتوا» در سئو بسیار مهم است، روی کمیت محتوا توجه و تمرکز دارند و نه روی کیفیت آن.

ERIC ENGE، متخصص سئو در وب‌سایت مشهور Stone Temple، در این راستا می‌گوید:

یکی از اشتباهات رایجی که در سایت‌های مختلف دیده می‌شود این است که آن‌ها صفحات بی‌کیفیت زیادی را منتشر می‌سازند. در چنین شرایطی، گوگل می‌بیند که این سایت از محتواهای بی‌کیفیت و فقیر زیادی برخوردار است و بنابراین رتبه‌ی سایت را در موتورهای جست‌وجو کاهش می‌دهد.

محتوای فقیر یا «Thin Contetnt» محتوایی است که از نظر گوگل چیزی برای اضافه‌کردن به محتواهای فعلی در سطح اینترنت در موضوعی که پیرامون آن تولید شده ندارد و به این ترتیب گوگل آن را اصلاً حساب نمی‌کند و یا حتی گاهی پیام زیر را در گوگل‌کنسول نمایش می‌دهد:

SEO

بنابراین تا جای امکان سعی کنید از این اشتباه رایج دوری کرده و محتواهایی با کیفیت در وب‌سایت‌تان منتشر کنید.

 

2- انتشار محتوای تکراری [Duplicate Content]

محتوای تکراری شاید حتی بدتر از محتوای بی‌کیفیت باشد. محتوای بی‌کیفیت، هرچه که باشد، لااقل یونیک است اما محتوای تکراری حتی یونیک هم نیست. محتوای تکراری محتوایی است که در بیش از دو URL وجود دارد و بنابراین همیشه محتوای تکراری همان محتوای کپی‌شده نیست. در واقع می‌توان گفت رایج‌ترین حالات محتوای تکراری سه حالت هستند: یک نوع محتوایی است که در وب‌سایتی با دو آدرس منتشر می‌شود. یک آدرس همراه با http و دیگری همراه با https. حالت دوم محتوایی است که در url یک سایت با www و در همان سایت بدون www منتشر می‌گردد و سومین حالت محتوای کپی‌شده است. این محتوای یا می‌تواند کپی از سایر مطالب سایت خودتان باشد یا کپی از وب‌سایت‌های دیگر.

بنابراین برای آن که از این اشتباه به‌عنوان یکی از اشتباهات رایج سئو دوری کنید بهتر است عملیات ریدایرکت 301 را انجام دهید. یعنی کاری کنید که اولاً وب‌سایت‌تان https باشد، ثانیاً یک url داشته باشد (حالا چه با www و چه بدون آن) و سپس همه‌ی url ها را به url اصلی ریدایرکت 301 کنید.

در ضمن تحت هیچ شرایطی مطلب کپی‌شده، چه کپی از مطالب خودتان و چه کپی از مطالب دیگران، منتشر نکنید.

 

3- استفاده‌نکردن از کلمات کلیدی صحیح

بسیاری از کسانی که به‌تازگی وب‌سایتی ساخته‌اند، می‌خواهند خیلی سریع در کلمات کلیدی مهم و پرسرچ جا پای بزرگان بگذارند، درصورتی‌که این قضیه کاملاً اشتباه است. اجازه دهید مثال بزنیم:

فرض کنید وب‌سایتی تازه در زمینه‌ی تکنولوژی ساخته شده و هدف‌ها و رؤیاهایی بزرگ در سر سازندگان‌اش است. آن‌ها به‌خاطر دست‌یافتن به اهداف‌شان می‌آیند و روی کلمات کلیدی از جمله «مقالات تکنولوژی»، «گوشی سامسونگ»، «نقد گوشی»، «اپل»، «آیفون» و موارد این قبیل کار می‌کنند و توقع دارند با تلاش‌هایی که انجام می‌دهند بتوانند با این کلمات کلیدی به رتبه‌های بالای گوگل راه یابند، اما پس از مدتی می‌بینند که این قضیه اتفاق نمی‌افتد و حتی نمی‌توانند نزدیک به وب‌سایت‌های بزرگ تکنولوژی شوند. اشتباه‌شان این است که در همان گام اول می‌خواهند با کلمات کلیدی پرسرچ و رقابتی به سایت‌های بزرگ نزدیک شوند، درصورتی‌که در گام اول برای یک وب‌سایت باید هدف را نه این‌گونه کلمات بلکه «کلمات کلیدی دنباله‌دار» قرار داد.

مثالی دیگر می‌تواند قضیه را روشن کند. فرض کنید فروشگاهی اینترنتی تازه شروع به کار کرده و اتفاقاً از لحاظ امکانات و آپشن‌هایی که در اختیار مشتری قرار می‌دهد اوضاع خوبی دارد. این فروشگاه نمی‌تواند در همان ابتدای کار با کلمه کلیدی «خرید کفش» یا «کفش مردانه» حتی به فروشگاه‌های نام‌دار ایرانی نزدیک شود، چه رسد به آن که بالای آن‌ها در موتورهای جست‌وجو قرار گیرد. پس چه باید کرد؟

متخصصین سئو در این فروشگاه باید ابتدا تمرکزشان را روی کلمات کلیدی طولانی از جمله «خرید کفش مردانه در تهران» یا «خرید کفش مردانه در اصفهان» و موارد این قبیل قرار دهند.

با این کلمات، تعداد کمتری از کاربران هدف قرار گرفته می‌شوند، اما احتمال آن که کاربران به فروشگاه برسند بیشتر است. رفته‌رفته با افزایش تعداد کاربران فروشگاه اینترنتی، می‌توان به‌دنبال کلمات کلیدی کوتاه‌تر بود و سرانجام می‌توان به کلمه کلیدی یک یا دو کلمه‌ای رسید.

 

4- خرید بک‌لینک «بد»

یکی از رایج‌ترین اشتباهات سئو در ایران خرید بک لینک «بد» است. بک‌لینک «بد» بک‌لینکی است که سایتی غیرمرتبط، آن هم در مکانی غیرمرتبط و آن هم با کلمه‌ای غیرمرتبط به‌ وب‌سایتی دیگر می‌دهد. همچنین اگر در یک بازه‌ی زمانی چندین بک‌لینک از سایت‌های مختلف به یک سایت مشخص داده شود، الگوریتم‌های گوگل به این قضیه شک می‌کنند و آن بک‌لینک‌ها را به حساب نمی‌آورند و حتی این کار ممکن است موجب «پنالتی‌شدن» سایت توسط گوگل شود.

بک‌لینک باید از سایتی مرتبط و آن هم در وسط محتوایی باکیفیت دریافت شود. در این محتوای با کیفیت باید کلمه‌ای کاملاً مرتبط به صفحه‌ای از یک وب‌سایت لینک داده شود.

 

5- توجه‌نکردن به سرعت سایت

گوگل هر سال بیش از سال پیشین به کاربران موبایل اهمیت می‌دهد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از وب‌سایت‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، پایین‌بودن سرعت سایت برای کاربران موبایل است. اما متأسفانه در این بین، برخی وب‌مسترها با این استدلال که اکثر سایت‌های ایرانی سرعتی پایین دارند، چندان توجهی به سرعت سایت نمی‌کنند، این در حالی است که گوگل اهمیت زیادی به عنصر سرعت سایت می‌دهد و هرچه سرعت یک سایت بالاتر باشد، شانس بیشتری برای نمایش در رتبه‌های اول موتور جست‌وجوی گوگل دارد.

کاربران وقتی وارد سایتی می‌شوند که سرعت پایینی دارد، سریع سایت را ترک می‌کنند. این قضیه یک سری نکته‌ی منفی سئویی را در پی دارد. اولاً سریع خارج‌شدن کاربران از سایت بانس‌ریت سایت را افزایش می‌دهد. ثانیاً این قضیه موجب می‌شود که زمان ماندگاری کاربر در سایت کاهش یابد و این هم تأثیری مستقیم روی سئو دارد.

SEO

6- توجه‌نکردن به آمار گوگل آنالیتیکس و سرچ‌کنسول

این اشتباه خیلی رایج نیست، اما در کل کم هم نیستند کسانی که آن را مرتکب می‌شوند. سرچ‌کنسول و خصوصاً گوگل آنالیتیکس اطلاعات خوبی به‌دست می‌دهند. به‌واسطه‌ی آن‌ها می‌توانیم ببینیم که مثلاً کاربران در چه ساعاتی از روز و در کدام روزها بیشتر به سایت سر می‌زنند، بانس‌ریت چقدر است، منبع اصلی ورودی سایت چیست و بسیاری موارد دیگر.

با درصد عمده‌ای از اطلاعاتی که این دو در اختیار می‌گذارند می‌توانیم میزان ورودی سایت را افزایش دهیم.

 

7- استفاده‌کردن از برچسب‌های متعدد

سئو همواره به روز می‌شود. اصولی که در سئو مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است چند سال آینده دیگر مفید نباشند، و حتی استفاده از آن‌ها ضرر هم داشته باشد. به‌عنوان مثال چند سال پیش یکی از اصول سئو این بود که از برچسب‌های متعدد برای یک مطلب استفاده می‌شد. این برچسب‌ها عمدتاً کلماتی بودند که گمان بر این بود توسط کاربران «جست‌وجو» می‌شوند، اما امروز برچسب‌گذاری به آن سبک نه‌تنها مفید نیست بلکه مضر است.

هر برچسب یک صفحه ایجاد می‌کند و بنابراین اگر قرار باشد برای هر نوشتار یا مطلب، حدود 20 برچسب استفاده شود، و اگر سایت از حدود 200 مطلب برخوردار باشد، حدود 4000 صفحه در سایت به‌واسطه‌ی آن برچسب‌ها ایجاد می‌شود و این خطر آن که محتوای تکراری یا Duplicate Content که در بالا به آن اشاره شد ایجاد شود را افزایش می‌دهد.

سعی کنید از برچسب به‌عنوان چیزی که موجب دسته‌بندی می‌شود استفاده کنید. به‌عنوان مثال، اگر در سایت‌تان از دسته‌بندی اخبار سیاسی، اخبار اقتصادی، اخبار تکنولوژی و موارد این قبیل برخوردار هستید، برای مطالبی که مربوط به گوشی سامسونگ هستند می‌توانید از برچسب Samsung یا سامسونگ استفاده کنید و به این ترتیب مخاطب می‌تواند با کلیک روی برچسب سامسونگ به تمامی مطالبی که مربوط به سامسونگ هستند دسترسی پیدا کند.

SEO

8- استفاده‌ی نادرست از متاتگ‌ها

متاتگ‌ها به طور ساده ابزارهایی هستند که با استفاده از آن‌ها به خزنده‌های موتورهای جستجو موضوعات اصلی محتوا را اعلام می‌کنید و خزنده‌ها نیز به این ترتیب کاربرانی را که به‌دنبال آن موضوعات هستند به محتوای شما متصل می‌کنند.

مهم‌ترین متاتگ‌هایی که می‌توانید در محتوای‌تان به کار ببرید، متاتگ عنوان، تگ‌های هدینگ h1 و h2 و ...، توضیحات متا و متاتگ alt هستند.

بنابراین باید به‌شکل صحیح از تگ h1 و سایر تگ‌ها و همچنین توضیحات متا و تگ alt بهره ببرید. H1 برای عنوان و h2 و h3 و ... برای تیترهای مهم متن هستند. تگ alt همان «متن جایگزین» تصاویر است و متادیسکریپشن یا توضیحات متا نیز با استفاده از یواست و سایر افزونه‌های بهینه‌سازی محتوا قابل نوشتن است. بهتر است در متاتگ‌ها از کلمه‌ی کلیدی اصلی استفاده شود.

 

9- اهمیت‌ندادن به لینک‌های داخلی و خارجی

شاید تعداد کسانی که به لینک‌های داخلی اهمیت نمی‌دهند کم باشد، اما قطعاً کسانی که به لینک‌های خارجی اهمیت نمی‌دهند زیاد اند.

در لینک‌دهی داخلی باید به http و https دقت شود. باید همواره توجه کنید که اگر در حال حاضر از https در سایت استفاده می‌شود، تمامی لینک‌هایی که پیش‌تر داده‌اید باید از نوع https باشند. لینک‌های خارجی نیز تا جای امکان باید از نوع فالو باشند و نه نوفالو. گوگل توجه زیادی به لینک‌های خارجی از نوع نوفالو نمی‌کند.

 

10- توجه‌نکردن به نقشه xml

نقشه xml نقشه‌ای از urlهای سایت است. نقشه xml سایت ابزاری مهم برای ساده‌تر کردن کار خزنده‌های گوگل است. عدم‌توجه به نقشه xml ممکن است به ضرر سایت تمام شود. اولاً سایت باید از نقشه xml برخوردار باشد و ثانیاً این نقشه xml باید درست و اصولی باشد، از جمله آن که نباید دارای url صفحه‌های شکسته باشد.

SEO

سخن آخر

10 اشتباه رایج سئو را با هم دیدیم. این اشتباهات رایج سئو همانطور که دیدیم اشتباهاتی ساده هستند، اما می‌توانند زیان‌هایی بزرگ به همراه داشته باشند. برای آن که بتوانید به هدف اصلی سئو یعنی بهینه‌کردن سایت برای موتورهای جست‌وجو دست یابید، باید از این اشتباهات رایج دوری کنید.